🔥 vychází e-book design & právo 👀

LinkedIn pro freelancery: jak získat více zakázek a posunout svůj byznys na další úroveň

Profesionální profil na LinkedInu vám umožní budovat značku a propojit se s potenciálními klienty a partnery zcela zdarma. V tomto článku vám přinášíme tipy, jak z LinkedInu získat maximum a využít ho co nejlépe.

LinkedIn je sociální síť specializující se na oblast profesionálního a pracovního života. Není tudíž překvapením, že hraje klíčovou roli i pro freelancery, kteří usilují o dosažení úspěchu ve svém profesním životě. Tato platforma nabízí nepřeberné možnosti pro rozvoj podnikání a získávání nových projektů. Díky profesionálnímu profilu na LinkedInu se můžete velmi dobře zviditelnit na trhu a navázat spojení s potenciálními klienty a partnery. V tomto článku vám přináším tipy, jak z LinkedInu získat maximum a využít ho co nejlépe.

Proč právě LinkedIn?

  • Možnost vybudování sítě kontaktů – LinkedIn je skvělý nástroj pro navazování nových kontaktů v oboru, ať už jde o kolegy, potenciální zákazníky nebo zaměstnavatele.
  • Možnost hledání pracovních příležitostí – na LinkedIn se často inzerují pracovní příležitosti, a tak můžete snadno najít nabídky práce, které odpovídají vašemu profilu a zájmům.
  • Možnost se vzdělávat – díky LinkedIn Learning, což je vzdělávací online platforma, můžete i vy, rozvíjet své dovednosti prostřednictvím řady videokurzů vedených odborníky v oblasti softwaru, kreativity a obchodního světa.
  • Možnost sledovat aktuality v oboru – na LinkedIn se můžete přihlásit k odběru různých oborových skupin a sledovat tak aktuality ve svém oboru.

Headline na LinkedInu aneb jak zaujmout

Zde bych ráda podrobněji vysvětlila, jakou funkci plní “headline” (v překladu ,,Motto”). Ačkoli název sám o sobě může napovídat, setkala jsem se s pár lidmi, kteří nebyli (a stále nejsou) plně obeznámeni s jeho profesionálním významem. Místo srdceryvných citátů by měl “headline” sloužit především k profesionální prezentaci.

Doporučuji tedy:

  • využít širší popis toho, co děláte a hlavně pro KOHO to děláte.
  • nebojte se více rozepsat, tj. nešetřete svým potenciálem. Využijte povolený počet znaků, tj. 220, s tím, že se zaměřte primárně na prvních 30 až 40 znaků, kde byste měli zdůraznit to, v čem vynikáte. Proč? Důvod je pádný. Většina z nás si LinkedIn projíždí z telefonu, který nám z profesního hlediska více znaků nezobrazí.

Stručný a srozumitelný popis vašeho profesního zájmu a zkušeností

Stručný a srozumitelný popis vašeho profesního zájmu a zkušeností by měl obsahovat klíčové informace o vašem profesním zaměření, zkušenostech a schopnostech. Měl by být psán tak, aby byl dostatečně srozumitelný pro vaše cílové publikum a byl co nejvíce relevantní pro požadovanou pozici nebo projekt.

V popisu by měly být uvedeny informace o vašem profesním zájmu a jaké oblasti se týká vaše práce včetně projektů, které jste v minulosti realizovali. Dále by měly být zmíněny vaše klíčové dovednosti a zkušenosti, které vás dělají jedinečným a schopným vykonávat práci na vysoké úrovni. Popis by měl být psán s ohledem na požadavky potenciálních klientů nebo zaměstnavatelů a měl by vystihovat, jakou hodnotu můžete přinést do jejich firmy.

about me

Ukažte své dovednosti a schopnosti

Přidání relevantních dovedností a schopností vám umožní být lépe vyhledatelní a zvýší tím vaše šance na získání kvalitních projektů a klientů.

Můžete přidat až 50 dovedností a schopností, ale doporučuji se zaměřit především na ty, které odpovídají vaší profesi. Pokud například pracujete jako copywriter, přidejte dovednosti jako je psaní, SEO copywriting či korektura.

Důležité je také využít správná klíčová slova, aby bylo snadné vás najít pomocí vyhledávání na LinkedIn. Můžete také požádat své kontakty, aby vám potvrdili vaše dovednosti, což zvýší vaši důvěryhodnost a viditelnost.

Sbírejte pozitivní reference a získejte větší důvěryhodnost na trhu

Doporučení, neboli recenze od kolegů a klientů, je základním stavebním kamenem pro úspěšný LinkedIn profil freelancerů. Tento druh sociálního “důkazu” potvrzuje vaši profesionalitu, kvalitu práce a schopnost spolupracovat s klienty a kolegy.

Doporučení můžete získat od vašich bývalých nebo současných klientů a kolegů, kteří znají vaši práci a mohou vám poskytnout pozitivní referenci. O doporučení můžete požádat prostřednictvím LinkedInu nebo jednoduše oslovit vaše kontakty e-mailem nebo jiným způsobem.

Zapojte se do skupin a komunit souvisejících s vaším oborem

Existuje mnoho skupin a komunit na LinkedInu, které jsou speciálně navrženy pro různé obory. Pro vás to znamená jen jediné – najít si ty, které odpovídají vašemu profesnímu zájmu a zkušenostem. Vstupem do těchto skupin totiž můžete získat nejen přístup k diskuzím, článkům a informacím, které jsou relevantní pro váš obor, ale také se můžete zapojit do debat s ostatními profesionály a navázat nové vztahy pro případnou spolupráci.

Nabídněte své služby

Není to tak dávno, co LinkedIn představil svou vychytávku Service Marketplace, neboli tržiště pro práci nabízenou freelancery, která je navíc dostupná v celosvětovém měřítku. Pro ty z vás, kdo uvažujete nad mezinárodní spoluprací se zahraničními klienty, je tato chytrá funkce odrazovým můstkem.

Stačí si vyhledat požadovanou službu v dané oblasti a poté si vyprofilovat ty, kteří splňují vaše očekávání.

Jakmile jste s výběrem freelancera spokojeni, navede vás to k vyplnění “formuláře”, který by měl obsahovat vše potřebné, co k danému projektu potřebujete. Následně vše zkontrolujte, přihoďte pár vět, kde stručně a jasně popíšete, proč jste danou osobu kontaktovali a máte hotovo. Pak už jen čekáte, zda vaše potencionální spolupráce klapne. 🙂

Nebojte se být aktivní a pravidelně publikovat

Ačkoliv to já osobně tak často nedělám (ano, měla bych, když vám tu tj. solím rady z rukávu), z průběžného pozorování vnímám, že je důležité si svůj LinkedIn profil pravidelně aktualizovat a přidávat nové projekty či úspěchy, aby byl váš profil stále zajímavý a aktuální. Právě to vám totiž může pomoci posílit váš profil k získání nových klientů. Navíc, pokud se na vašem profilu neobjeví žádné aktualizace, může to vést k tomu, že si ostatní uživatelé budou myslet, že se už nadále nevěnujete své práci a nemáte zájem o nové pracovní příležitosti. Proto pravidelné aktualizace profilu pomáhají udržet váš profil zajímavý a relevantní pro ostatní uživatele LinkedInu.

Závěr

Co se této platformy týká, tak je, alespoň za mě, poměrně intuitivní. Pokud se budete řídit výše uvedenými kroky, tak si troufám tvrdit, že mi dáte za pravdu. LinkedIn vám nabízí opravdu spoustu možností: od navázání kontaktů přes inspiraci svými publikacemi až po samotné vzdělávání (nejen) v oboru. 🙂 Držím vám palce, ať se daří!